TÉMA Spála

Spála – dětská infekční nemoc

Název tohoto onemocnění je odvozen od jeho typického příznaku, tzv. spálové vyrážky. Nemoc představuje hrozbu zejména pro děti, u nichž se vyskytuje nejčastěji, velmi snadno se také přenáší. Před objevením penicilinu bývalo toto onemocnění i smrtelné nebo zanechávalo závažné následky (na srdci, ledvinách či kloubech). V dnešní době se četnost onemocnění snižuje a zdaleka se nejedná o onemocnění smrtelné.

Vznik spály

Toto infekční onemocnění je způsobováno streptokokem skupiny A - Streptococcus pyogenes a postihuje zejména děti ve věku od 4 do 12 let. Rizikovým obdobím pro vznik spály je jaro a zima. Infekce se obvykle přenáší kapénkami, přičemž zdrojem nákazy může být buď člověk viditelně nemocný nebo tzv. nosič, který sám žádné příznaky nemá, přesto může nakazit lidi ve svém okolí. Další cestou přenosu je trávicí ústrojí či otevřená rána.

Příznaky spály

Inkubační doba spály je v rozsahu jednoho až pěti dní. Pokud bakterie vstoupila do těla ústy, nástup prvních příznaků je velmi rychlý a počíná se rozvíjet typický obraz angíny. Nemocný pociťuje bolesti hlavy, horečku, bolesti břicha, zvracení a bolesti v krku. Objevuje se též obtížnost při polykání, hrtan bývá zanícený. Na mandlích jsou patrné povlaky a čepy, na patře jsou vidět drobné skvrnky. Jazyk je zprvu bělavý, později se barva mění v sytě červenou. Uzliny na krku jsou zvětšené, při pohmatu bolestivé.

Později se objevuje typická kožní vyrážka v podbřišku, na hrudníku, v podpaží, na prsou, břiše a na vnitřní straně stehen. Vyrážka má podobu drobných, světle červených teček či se projevuje pouhé zdrsnění pokožky bez zabarvení. Tento příznak se nemusí objevovat vždy.

Stanovení diagnózy, nutná opatření

Diagnóza nemoci se stanoví jednak dle charakteristických příznaků a také výtěrem z krku, jehož vzorek je zaslán na mikrobiologické vyšetření. Při potvrzení spály je podstatné, aby se nemocný nepohyboval v kolektivu. Osoby, se kterými byl nemocný v poslední době v kontaktu, jsou rovněž vyšetřeny na přítomnost streptokoka. Děti, v jejichž rodině se spála vyskytla, nesmějí po dobu osmi dnů od vzniku onemocnění přijít do styku s ostatními dětmi.

Léčba spály

Proti této nemoci není možné očkovat, protože existuje velké množství typů streptokoka a očkovací látka by tedy musela zahrnovat všechny tyto kmeny. Z toho také vyplývá, že člověk, který již spálu prodělal, je imunní pouze vůči jednomu konkrétnímu toxinu a jiný typ u něho může spálu opět vyvolat.

Jestliže je nemoc potvrzena, okamžitě jsou nemocnému předepsána penicilinová antibiotika na 10 dní. Dále je možné podávat léky na snížení horečky, aplikovat chladné zábaly, lék na vyrážku či kloktadlo proti bolesti v krku.

Léčba antibiotiky přináší během 2-3 dnů znatelnou úlevu. Obvykle může být nemocný ponechán v domácí léčbě, jen při těžším průběhu je třeba pacienta hospitalizovat. Po ukončení léčby se zpravidla vyšetřuje moč a dělají se kontrolní odběry krve. Důležité je nemoc opravdu doléčit, jinak by hrozily závažné komplikace (poškození srdečního svalu, kloubů, porucha nervového systému).

Zažili jste onemocnění spálou u sebe či svých dětí? Jaký měla nemoc průběh?

Spála – dětská infekční nemoc patří do témat
 • John Smithc753 12.08.2017 21:10:57

  It is appropriate time to make some plans for the future and it is time to be happy. I have read this post and if I could I want to suggest you few interesting things or suggestions. Maybe you can write next articles referring to this article. I wish to read more things about it! kafckagkbbfffaaa

 • spala Monika 21.01.2015 19:15:46

  Muj 7-lety syn mel spalu od 1.vanocniho svatku-teplota,cervene tvare,vyrazka po celem tele,trochu bily jazyk,ucpany nos a oci daleko od sebe.Celo trochu natekle.Dostal Ant. na 14dni.Pote vysetreni moci a krve-vse ok,tak nastup do skoly.Ve skole byl 14dni a spalu dostal znovu.Takze vse od zacatku.Tentokrat taky teplota,telicko cervene jako kdyby byl spaleny od slunicka,jazyk uplne bily a oci zase daleko od sebe.Ucitelka rikala,ze takhle ty oci jeste nikdy nevidela.Po 2-3dnech mu nic neni.Nyni se zacina vic loupat v obliceji.Ceka nas asi vsechny vyter z krku,snad nebude nekdo z rodiny bacilonosic.Monika

 • SPÁLA Ivana Gubčová 19.05.2014 09:59:23

  Dneska nám byla potvrzena spála ale malej neměl příznaky vůbec na spálu jen ho boleli klouby tak jsem lítala po doktorech až nám udělali výtěr z krku a je to tu a ještě dceru začalo bolet v krku a já ani nemluvím nemohu polykat to bude zase něco

 • Spála Hana 21.03.2014 08:51:15

  Ahojky je mi 12 let a ve středu večer mě začalo strašně bolet v krku .
  Myslely jsme si že ti bude angína tak jsem se potila měla jsem zavázaný krk ,když to nepřestalo tak jsem dnes jela k dětské lékařce a ta mi řekla že to jsou příznaky spály a dala mi antibiotika :penicilin, hned jak jsem dojela domů šla jsem na počítač si zjistit co to taková spála je , když jsem se to dozvěděla tak jsem si uvědomila že to nejhorší mě teprve čeká.
  Tak mi celá moje třída drží palce abych se co nejdříve uzdravila !!!!!!!!!!!

 • spála Kateřina 09.07.2013 14:06:01

  Dcera 9let měla v pátek večer vysokou teplotu,bolení břicha a kloubů.Říkala jsem si,že někde chytla chřipku.Ráno byla v pořádku,bez teploty,večer jí škrábalo v krku.Ráno už nemohla polknout tak jsem dceři vystříkla krk Stopanginem.Okolo rtů a na prstech se jí objevilo pár pupínků,jinak nic.Doktorka nám udělala stěr-ještě čekáme na výsledek,ale určitě je to spála.Mám ještě dvě děti tak čekám kdy to dostanou.Syn 18měs.měl už včera teplotu 38,dnes je vpořádku,stejné příznaky,tak ted ještě 5letá princezna a máme super prázdniny

 • máme spálu Lucka 20.11.2012 20:44:31

  Včera jsme byli s 5,5 chlapečkem na výtěru z krku,dneska výsledek negativní,ale sestra řekla ať zavoláme zítra,že mají podezření na spálový bacil. Teď už jsem si jistá,že to spála je,objevila se vyrážka na břiše,na loktech, v tříslech a malého vše bolí.

 • máme spálu Lucka 20.11.2012 20:44:00

  Včera jsme byli s 5,5 chlapečkem na výtěru z krku,dneska výsledek negativní,ale sestra řekla ať zavoláme zítra,že mají podezření na spálový bacil. Teď už jsem si jistá,že to spála je,objevila se vyrážka na břiše,na loktech, v tříslech a malého vše bolí.

 • spála Petra 01.10.2012 15:42:16

  Dobrý den chtěla jsem se zeptat jaká je pravděpodobnost přenosu spály.
  Včera jsme se venku potkali s kamarádkou a ještě její kamarádkou která má stejně starého syna Honzíka,u kterého se dneska potvrdila spála,boužel včera o ní ještě nevěděli.Děti byli v kontaktu jen venku,asi necelou hodinku,kdy jezdili spolu jen na odrážedlech,je možný přenos i venku,a jak zjistím zda nejsme infekční,aby jsme náhodou nebyli dalšími přenašeči.Děkuji.Syn má 2 a čtvrt roku.

 • tak přeci jen spála.. masha 24.07.2012 13:03:11

  tak právě nám tedy také potvrdili spálu - 8mi letý syn měl 2 dny horečky, jazyk nejprve úplně bílý, teď jedna velká malina, a naprosto ukázková vyrážka, máme ještě 2letou holčičku, tak je ok a snad i bude - je s bráškou v maximálním kontaktu, už by to dle dr určitě měla také. Jinak spále u syna předcházela trochu podivná angína u mě (před týdenm), tedy po dnešní konzultaci s doktorkou ji pravděpodobně opravdu chytil ode mě, ale kde jsem ji sebrala já, to nevím:-)....každopádně udržet ty dva raubíře v klidu, v tomto letním prázdninovém čase je docela unikum :-))

 • spála Lenka 18.06.2012 10:45:40

  Ahoj tak muj syn 11 let měl nyní spálu, zjistili jsme to až co se vysypal, jeli jsme na pohotovost jelikož jsme mysleli, že je to nějaká alergie, ale byla to pry ukazková spala. Jazyk malinovy čepy na mandlích , změny na nehtech. ATB na 10 dní ted pendepon a snad bude klid . Naštěstí to probíhalo bez horeček a vyloženě zaníceneho krku, ale i tak nesmí sportovat měsíc což je krocení divoke zvěře:-), ale hlavně že už mu je ok .

 • spála aneta 13.05.2012 23:22:58

  Naše téměř tříletá dcera prochází spálou v této době.
  Prvním příznakem bylo jedno zvracení večer před spaním,druhý den měla červené tváře a lehce zvýšenou teplotu,občas si stěžovala na bolest břicha.Třetí den už byla kompletně osypaná .To už jsme jeli k dr s podezřením na spálu.Druhou dceru jsme nedali raději do kolektivu,kdyby se nemoc u té mladší potvrdila.
  Dostali jsme atb po osmi hodinách.Zřejmě proděláváme nějakou lehčí formu nemoci,protože neměla vůbec vysoké horečky,bolesti v krku také ne a není na ní vůbec nějaká nemoc znát...Udržet jí v klidovém režimu je neuskutečnitelné.Takže v podstatě dělá to co každý jiný den kdy nemarodí.Až na to,že se zdržujeme doma.Druhá je zatím mimo kolektiv,nemoc u ní nepropukla.
  Doufám,že odběry při kontrole budou v pořádku a žádné komplikace nenastanou.

 • tak trochu jiná spála anika 08.10.2010 22:38:44

  Moje 7letá dcera měla letos v únoru příšernou pneumonii,způsobenou právě tímto streptokokem.Ležela v nemocnici téměř měsíc a půl, z toho z větší části na JIP.Ač u nás se prý pneumonie způsobená tímto kokem téměř nevyskytuje - statisticky - my jsme zažili peklo na zemi! Apeluji proto na všechny rodiče, nepodceňujte žádný byť obyčejný kašel! Buďte radši za úzkostlivé rodiče a nechte dítě vyšetřit! Ať nikdy nezažijete to, co my a nemusíte se bát o život svého dítěte! Není nic horšího, to mi věřte.Dcera i my, jako rodina máme hrůzostrašnou zkušenost na celý život.


Adresář

Spála ptejte se v poradně

Diskuze na téma Spála

 • H. 05.12.2011 10:12 Nespavost po porodu

  Hanafi ja nespala skoro rok (v noci jsem dlouho usinala, budila se co dve hodiny a k po treti…

 • andy 07.03.2014 16:03 Nevolnosti v těhotenství

  Pri privnim diteti jsem zvracela kazdy den, po 6 tydnu jsem byla na infuzich,protoze to jist…

 • Mirka 15.09.2014 18:09 Zdravý spánek

  Já spím na zdravotní matraci a polštáři už přes 3 roky, předtím jsem spala na takové celkem měkké…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku